Seo İle Yükselen Ticaret

Seo Ticareti

Günümüzde internet ile çok fazla haşır neşir olan kişilerin dahi bilmediği bir kelime olan SEO (search engine optimization), arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Herkes tarafından bilinen Google gibi arama motorlarının her birisi bir web sitesinin tüm iyileştirme çalışmalarında SEO’yu kullanmaktadır.

Amaç

Arama Motoru Optimizasyonu’nun yani SEO’nun kullanılması sonucu amaçlanan; ilgili web sitesinin öneminin arttırılmasıyla arama motorlarındaki sıralamalarda en üst kısımlarda yerini almasını sağlamaktır. Bu vesileyle de sitenin ziyaretçi sayısının arttırılması da amaçlanan olası durumlardan birisidir.

Geleceğin Mesleği

Geçtiğimiz yıllara nazaran günümüzde gittikçe rekabetin artması ve dijital pazarın gelişmesi sonucu SEO’ya olan ilgi bir hayli artmış durumdadır. Ticaret açısından bakıldığında geleceğin meslekleri arasında SEO Uzmanlığı da bulunmaktadır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

Arama motorlarının sıralamasında en üst sıralara yükselmek ve daha fazla ziyaretçi çekmek isteyen internet sitelerinin sahipleri ile ücretli olarak çalışan kişilere SEO Uzmanı denir.

SEO Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde SEO alanında yeterli bilgi kaynakları olmadığı için SEO uzmanı olmak isteyen kişilerin yabancı dil bilmesinin şart olduğu kesinleşmiş gözükmektedir. SEO ile alakalı haberleri paylaşan blog sitelerini takip edip, bilgi edinmenin yanı sıra, Twitter üzerinden Google yöneticilerinin güncellemelerini takip ederek, yerli ve yabancı forum sitelerinde SEO üzerine yapılan tartışmaları izleyerek SEO Uzmanlığı hakkında ekstra bilgi edinilebilmektedir.

2000 TL’den başlayan ücretler

SEO üzerine yapılan çalışmalar genellikle Google odaklı gerçekleşmektedir. Yurt dışında SEO Uzmanları saatlik ücret talep etmektedirler. Fakat ülkemizde bu işi yapan kişilerin proje başına ücret talep etmeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz. Yurt dışında ortalama ücretlendirme $ bazında saatlik 100-150 $ olarak bilinmektedir.

Türkiye’de ise 1900-5000 TL arası ücretlendirmeler söz konusudur. Fakat bu mesleğe olan ilginin artmasına ve SEO Uzmanına olan ihtiyacın da paralel olarak çoğalmasına bağlı olarak ücretlendirmenin 9000 TL’ye kadar yükselmesi beklenmektedir. İnternet kullanımı gittikçe daha da fazlalaştığı için bu alandaki rekabetin arttığı bariz bir şekilde görülmektedir. Bu duruma bağlı olarak da SEO Uzmanlarına olan ihtiyacın gün geçtikçe artmakta olduğu da gözden kaçırılmayacak kadar belirgin bir hal almıştır. Kariyer hedefleyen kimselerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri büyük önem taşımaktadır.