Doğal Seo Çalışması

Doğal Seo Çalışması

SEO uyumlu web sitesi kurmak isteyen herkesin zaman zaman arattığı içeriklerden birisi de doğal SEO çalışmasıdır. İçeriğinizin kalitesine, Google algoritmalarına uyumluluğu ile yüzlerce kritere göre şekillenen SEO çalışması sizin ve içeriğiniz için büyük önem arz eder. Site gelirlerinizin en büyük etkenlerinden biri olan Doğal SEO çalışması ile gelirlerinizi arttırabilir, daha fazla popülerlik kazanabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO, ‘Search Engine Optimization’ un baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen doğal SEO, web sitenizin Google algoritmalarına göre ilk sayfalarda çıkmasına olanak sağlar.

Doğal SEO Çalışması Nedir?

Doğal SEO çalışması, Google algoritmaları ile arama motorunda yükselme çabalarımızın bütününe denir. 150’den fazla kritere sahip olan doğal SEO çalışması, uzun bir süreç ve birçok emek ister. SEO çalışmasının doğal ve doğal olmayan (Google’ın algoritmalarına ters) çalışmalar vardır. Bizler size doğal olanı tavsiye ediyoruz.

Google Uyumlu SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, doğal SEO çalışmalarımızı Google üzerinden yapılmalıdır. Google üst sıralarda her zaman kaliteli içerik içeren sitelere öncelik vermiştir. Bu nedenle birtakım algoritmalar oluşturup sitelerin önceliğini hesaplamak istemiştir. Bu algoritmalar site içi ve site dışı olmak üzere iki çalışmadan oluşur. Site içi optimizasyon içeriğin kalitesini site dışı çalışmalar ise popülerliği oluşturur. Birçok etkenden oluşan doğal SEO çalışmasına bu yazımızdan sonra sizlerde hâkim olacaksınız.

SEO Çalışması Yaptıktan Sonra Ne Zaman İlk Sıralara Çıkarız?

doğal SEO çalışması yaptıktan sonra ilk sıralara yerleşmemiz beklenir. Ancak bu biraz zaman alabilir. Çünkü sitenize gelen trafiğin artması, popülerliğinin çoğalması gerekir. Ancak şunu söyleyebiliriz doğal SEO çalışması yaptıktan sonra geçen ay gelen trafiğinize oranla %30 ile %70 arası artış yaşayacaksınızdır. Hitleriniz arttıkça gelirleriniz ve popülaritenizde aynı ivmeyle artacaktır.

Google içerik bakımından kaliteli içeriklere değer vermektedir. Bunun için sitemizde bulunan içeriklerin dizaynı ve kalitesi bizler için önemlidir. Etkileyene ana etkenler, site içinde kullandığınız metinler ve görseller, hızlı çalışan kullanıcı dostu ara yüz tasarımıdır.

Seo çalışmasının olmazsa olmazı

Eğer ki sizlerde site içi doğal SEO çalışması yapmak istiyorsanız kendinize ‘Web sitemi nasıl hızlandırabilirim?’ sorusunu sormanız gerekmektedir. Ayrıca siteniz bulunan metinler özgün olmalı, farklı sitelerden kopya olmaması gerekir. İmla hatalarına dikkat edilen yazılar kaliteyi temsil eder ve Google sizi öne çıkartmak isteyecektir. Metinlerin özgün olması gerektiği gibi sitemizde kullandığımız görsellerinde özgün olması büyük önem taşır. Bu özgün içeriğe sahip olan siteler Google arama motorlarında üst seviyede çıkmaya hak kazanacaktır.

Yavaş çalışan web siteniz kullanıcıların hoşuna gitmez ve sayfanızdan çıkmaya teşvik eder. Bu çıkışlar sitenizin kalitesini düşürür. Ayrıca siteniz temiz kod yapısına sahip olmalıdır. Google botları web sitenizde tarama yaparken temiz ve öz bir kod yapısı ile karşılaşmak isterler.

Meta etiketleri ise arama motorunda yükselişe geçmenizi sağlayacak çok önemli bir faktördür. Google botları tarafından sitenizin değerli ve kolay gezilebilir olarak algılanmasını sağlar. Sayfa başlıkları, açıklamaları, dil etiketleri, resim alt etiketleri gibi içeriklerden oluşur.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Web sitenizin özgün içeriklere sahip olması gerektiğini belirtmiştik. Bu nedenle içeriğinizde bulunan makaleler yüksek oranda özgün olup SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumlu olması için içeriğinde web sitenizin anahtar kelimelerini barındırmalı H1, H2, H3 gibi başlık dizaynına dikkat edilmelidir. Ayrıca çeşitli web siteleri aracılığıyla intihal yani kopya içerik olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Site içi linkleme yaparak SEO skorunu arttırabilir, wordpress gibi sitelerde eklentiler kullanarak içeriğinizin SEO skorunuzu görebilirsiniz. Ayrıca SEO uyumlu makalenizin en önemli özelliği ise kullanıcıların dikkatini çeken okumaya devam ettiren içerikler olmasıdır. Sayfanızdan çıkmaya zorlayan içerikler sitenizin kalitesini düşürür ve Google’ da ön sayfaya çıkmanızı engeller. Bu nedenle doğru ve sıkıcı olmayan içerik olması gerekmektedir. Anahtar kelimelerinizi Bold (kalın) olması ek katkı sağlar.

Sayfa Dışı SEO Çalışması (Off-Page SEO) Nedir?

Web sitenizin içeriğinden bağımsız olarak dış etkenlerden oluşan SEO çalışması demektir. Popülerlik olarak görebileceğimiz off-page SEO çalışması backlinkler ve adwords reklamlarından oluşur. Burada doğal SEO çalışması ön plana çıkar. Google’ı dolandırmaya yönelik suni çalışmalar web sitenize ciddi zararlar verebilir.

Backlink Nedir?

Web sitenizin popülerliğini arttırmak için farklı web sitelerinin içeriğinde sizin web sitenizi referans göstermesidir. Bu web sitelerinin sizin web sitenizden daha fazla ziyaretçisi olması, uygunsuz içerikler içermemesi gerekir. İçeriğiniz ile benzer olan web sitelerinden almanızı tavsiye ederiz. Alacağınız backlinklerin doğal ve zararsız olması çok önemlidir. Kalitesiz haber, forum sitelerinden bu linkleri almak sitenizdeki hitlerde düşüş yaratabilir. Yeri geldiğinde arama motorunda çıkan önerilerde arka sayfaya düşmenizi sağlar.

Zararlı Backlinkleri Nasıl Reddederim?

Web sitenize gelen uygunsuz içeriklerin bulunduğu trafiği engellemeniz gerekir. Ancak web sitesine gidip bu linki kaldırmanız beklenmez. Bunun için kendi web sitenize o siteden gelen tıklamaları reddetmeniz yeterlidir. Bunun için Google Disavow vardır. Google Disavow Link aracına bir metin belgesine kopyaladığınız linkleri yükleyerek zararlı backlinkleri reddedebilirsiniz.

SEO Çalışması Fiyatları Nelerdir?

SEO çalışması yaparken birtakım maliyetler ortaya çıkacaktır. Ayrıca kendiniz yaparsanız maliyetlerin yanı sıra zamanınız da maliyetle beraber harcanacaktır. Zamanınızı harcamak istemiyorsanız web sitemizde sizler için web sitenizi dizayn ve düzenlemesi yapılır. Hemen teklif alarak sitenizde size uygun SEO çalışmasını yaptırabilirsiniz. Birçok referansı bulunan sitemizin üstün memnuniyet anlayışıyla sitenize büyük önem sarf eder ve sizin memnuniyetinizi öncelik ediniriz.

SEO Çalışmasını Kendim mi Yapmalıyım?

Maliyetin yanı sıra zaman ve emek isteyen SEO çalışmasını kendiniz de yapabilirsiniz, çeşitli web sitelerine de yaptırabilirsiniz. Ancak bu işe yeni girişiyorsanız web sitemiz gibi tecrübeli kişilerden destek almanız gerekebilir. Yeri geldiğinde maliyet gereken şeyler için en uygun fiyatlısını, Backlink hizmetinde en doğru sitelerin seçimini, site içi SEO çalışmasında en doğru çalışmayı yapmak için tecrübeli kişilerden destek alınması gerekir. 15.000 kişinin tercih ettiği firmamız sizlere en doğru hizmeti verecektir. Bizlerle iletişime geçebilir her zaman yanınızda olabiliriz.