Vpn Değiştirme ve Dns Nedir Nasıl Değiştirilir?

Vpn Değiştirme Birçok insanın normal şartlarda erişilemeyen bir siteye girmek istediğinde aklına gelen DNS ve DNS değiştirme terimleri, erişilemeyen sitelerin kilidini açmaktaktan çok daha fazla işe yarar. Bilgisayarlar, internet ağlarıyla birbirine bağlıdır ve internete bağlanan her cihaz diğer makinelerin bu cihazı bulması için benzersiz bir IP adresine sahiptir.

Bu veritabanını bir telefon rehberi olarak düşünebilirsiniz. DNS (Domain Name System) de internetin telefon rehberidir. Web tarayıcıları İnternet Protokolü (IP) adresleriyle etkileşime girer. DNS, alan adlarını IP adreslerine çevirir, böylece tarayıcılar İnternet kaynaklarını yükleyebilir.

Bu sayede karışık IP adreslerinin ezberlenmesi gerekmez.
DNS çözümlemesi işlemi bir ana bilgisayar adının bir IP adresine (192.168.1.1 gibi) dönüştürülmesini içerir. İnternetteki her aygıta bir IP adresi verilir ve bu adres uygun İnternet cihazını bulmak için gereklidir – telefon numarası gibi. Bir kullanıcı bir web sayfası yüklemek istediğinde, bir kullanıcının web tarayıcısına ne yazdığı (ornek.com) ve ornek.com web sayfasını bulmak için gerekli makine adres arasında bir çeviri yapılmalıdır.

DNS çözümlemesinin arkasındaki süreci anlamak için, bir DNS sorgusu arasında geçmesi gereken farklı donanım bileşenleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Web tarayıcısı için, DNS araması “sahnelerin arkasında” gerçekleşir ve başlangıç ​​isteğinden ayrı olarak kullanıcının bilgisayarından herhangi bir etkileşim gerektirmez

DNS Nasıl İşler?

Vpn Değiştirme DNS okuyucusu – Okuyucunun kütüphanede bir yerde belirli bir kitabı bulması istenen bir kütüphaneci olarak düşünülebilir. DNS alıcısı, istemci makinelerden web tarayıcıları gibi uygulamalar yoluyla sorgu almak için tasarlanmış bir sunucudur. Genelde, müşterinin DNS sorgusunu tatmin etmek için ek istekler yapmaktan, tipik olarak imzalayıcı sorumludur.

Root nameserver – Kök sunucu, okunabilir ana bilgisayar adlarını IP adreslerine çevirmede (çözümlemede) ilk adımdır. Bir kitaplıktaki farklı kitap raflarına işaret eden bir dizin gibi düşünülebilir – tipik olarak diğer daha spesifik yerlere referans olarak kullanılır.
TLD ad sunucusu – Üst düzey etki alanı sunucusu (TLD), bir kütüphanede belirli bir kitap rafı olarak düşünülebilir. Bu ad sunucusu, belirli bir IP adresi aramasında bir sonraki adımdır ve bir ana bilgisayar adının son bölümünü barındırır (example.com’da, TLD sunucusu “com” dir).

Yetkili ad sunucusu – Bu son ad sunucusu, belirli bir adın tanımına çevrilebileceği bir kitap rafında sözlük olarak düşünülebilir. Yetkili ad sunucusu, ad sunucusu sorgusundaki son duraktır. Yetkili ad sunucusu istenen kayda erişebiliyorsa, istenen ana bilgisayar adı için IP adresini ilk isteği yapan DNS Recursor’a (kütüphaneci) geri döndürür.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS’nin pek bilinmeyen bu işlevlerinden bahsettikten sonra, genellikle erişilemeyen sitelere girmek için nasıl kullanıldığını açıklayabiliriz. DNS değiştirme işlemi gerektiren durum, sizin bilgisayarınızda var olan sunucunuzun bu sitelere engelli olmasıdır. Bu sorunu DNS ayarları üzerinde değişiklik yaparak çözebilirsiniz. DNS ayarı değiştirmenin iki yolu vardır. Birsi, internete bağlandığınız modemden DNS ayarını değiştirmek, diğeri ise bunu internete bağlandığınız cihaz üzerinden yapmak, yani bilgisayarınızın DNS ayarlarını değiştirmek.

Windows 8 & 7’de DNS Değiştirmek

Vpn Değiştirme işlemi Görev çubuğunun sağ tarafındaki ağ simgesine sağ tıklayın ve daha sonra “Ağ ve Paylaşım Merkezi”ni açın.
Buradaki bağlantılar bölümünden, bağlı olduğunuz ağa tıklayın.
Çıkan pencerenin sol alt kısmındaki Özellikler seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan listeden “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini işaretleyin ve Özellikler seçeneğine tıklayın.
Genel sekmesi altındaki “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin.
Yeni beliren alana, değiştirmek istediğiniz DNS sunucularını girin.

VPN Nedir?

Her bir evin ve şirketin kendi küçük ağı olur . Yani siz evdeki modeme cihazınızı bağladığınızda bir yerel ağ oluşturmuş olursunuz. Bu yerel ağa İnternet üzerinden erişmek bazen güvenlik açığı oluşturabilir. İşte bu noktada devreye VPN girer.

VPN (Virtual Private Network), sanal bir özel ağ oluşturarak bağlantınızı bir sunucu üzerinden yönlendirir ve çevrimiçi işlemlerinizi gizler. Böylece web’e güvenli ve özel bir şekilde erişmenizi sağlar. Kısacası, kamuya açık ağlar (toplu taşıma araçlarında wi-fi, oteller veya en sevdiğiniz kafe gibi) ile ev ağları (internet servisiniz tarafından sağlananlar gibi) üzerinden güvenli bir bağlantı oluşturur.

Trafiğinizi özel sunucular arasında yönlendirerek ve verilerinizi şifreleyerek, VPN’ler çevrimiçi etkinliğinizi gizler ve korsan saldırılarından veri satmaya, kimlik hırsızlığına ve çok daha fazlasına kadar sizi web’deki birçok tehlikeden korur.

VPN Ne İçin Gerekir?

VPN, aslında sizin bağlanamadığınız birağa bağlanabilmeniz için bir tünel oluşturur. Örneğin, okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için, torrent indirmek gibi yasal veya yasadışı indirmeler için,gizliliği ve güvenliği artırmak için kullanabilirsiniz.

VPN Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Vpn ayarlarınızı değiştirmek için öncelikle VPN türü bazı bilgilere sahip olmanız gerekir, bunun için VPN hizmeti sunan bir uygulamadan yardım alabiliirsiniz. Bilgisayarınızda vpn değiştirme işlemini gerçekleştirmek için;
İlk adım olarak windows sekmesindeki başlangıç ögesine tıklayın.Windows logosunun bulunduğu düğme, ekranın sol alt köşesindeki görev çubuğunda bulunabilir. Bu düğme, Windows Başlat menüsünü açar.

Ayarlar simgesine tıklayın. Başlat düğmesine tıkladıktan sonra çark görünümlü simge ayarlar sekmesidir.

Ayarlar sekmesini tıkladıktan sonra açılan pencerede, Ağ ve İnternet seçeneğini tıklayın.
Bu pencere yeni bir kısma yönlendirildikten sonra sol taraftaki menüde yer alan VPN adlı kısmı seçin.

VPN adlı kısmı seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan ilk seçenek, “VPN bağlantısı ekle” olacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak VPN ayarları değiştirilebilir.
Açılan pencerede, bir liste karşınıza çıkacaktır. İlk seçeneklerde VPN sağlayıcısını göreceksiniz.

“VPN sağlayıcı” altında Windows (yerleşik) seçin. “Windows (dahili) seçeneğini seçmek için VPN menüsünün üstündeki” VPN sağlayıcı “altındaki açılır menüyü kullanın.
“Bağlantı Adı” altında bir ad yazın. Bu seçtiğiniz herhangi bir isim olabilir.
Sunucu adını veya adresini, “Sunucu adı veya adresi” etiketli kutuya yazın. Bu bilgiyi VPN sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

Daha sonraki seçenek için bir VPN tipi seçin. Hangi tür VPN türünü seçeceğinizden emin değilseniz, otomatik seçeneğini seçin veya hangi tür VPN bağlantısını kullandıklarını öğrenmek için VPN sağlayıcınızla görüşebilirsiniz. Halihazırda var olan seçenekler aşağıdaki gibidir:
Otomatik.
Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP).
L2TP / IPsec sertifikası ile
Önceden paylaşılan anahtarla L2TP / IPsec
Güvenli Yuva Tünel Protokolü (SSTP)
IKEs2

Sonraki adımda, bir oturum açma türü seçin. VPN’nizde oturum açmak için VPN sağlayıcınız tarafından kullanılan oturum açma türünü seçin. Seçenekleriniz aşağıdaki gibidir:
Kullanıcı adı ve şifre
Akıllı kart
Tek seferlik şifre
sertifika
Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. Gerekirse, VPN’nizde oturum açmak için kullandığınız kullanıcı adını ve şifreyi yazmak için son iki satırı kullanın.
Son olarak Kaydet’e tıklayın. Bu seçenek, VPN’inizi ayarlamak için kullandığınız formun altında bulunur. Bu sizi Ağ ve Ayarlar menüsü altındaki VPN menüsüne geri götürür. Yeni oluşturduğunuz VPN bağlantısı en üstte “VPN” altında listelenir.

Yeni oluşturduğunuz VPN bağlantısını tıklayın. Tüm VPN bağlantıları, VPN menüsünün üstündeki “VPN” altında, hemen “+ VPN Bağlantısı Ekle” altında listelenmiştir.
Bağlan’a tıklayın. Bu sizi VPN’e bağlar. Bu menüde oluşturduğunuz herhangi bir VPN bağlantısına bağlanabilirsiniz. Ayrıca “Bağlantıyı Kes” e tıklayarak VPN bağlantısının bağlantısını kesebilirsiniz.

VPN bilgilerini düzenlemeniz veya ek ayarları belirtmeniz gerekirse, VPN bağlantıları listesindeki VPN bağlantı adının altındaki Gelişmiş seçenekler seçeneğini tıklayarak bu kısımdan istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.