Adobe Programları Ve Kullanım Alanları

Adobe Programları

Adobe Programları teknoloji hayatın farklı alanlarında kendini daha profesyonel kullanımlar olarak göstermektedir. Bu kalite ve daha verimli çalışmalar ortaya çıkarıyor. Özellikle pazarlama ve reklam sektöründe yazı ile başarıların işlerin yerini alan görsel tasarımlar bu alanda yeni bir dönem başlatmıştır.

En Önemli 5 Adobe Programları Kısaca adları

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • Adobe Indesign
 • Adobe After Effects
 • Adobe Premiere Pro
 • Adobe Substance
 • Adobe Prelude
 • Adobe Fuse (Beta)
 • Adobe InCopy
 • Adobe Spark
 • Adobe Lightroom Classic
 • Adobe Dreamweaver
 • Adobe Animate
 • Adobe Dimension

Adobe Programları Ne için Kullanılır

Adobe Programları Reklam ve pazarlama dünyasının en etkili yöntemlerinden biri haline gelen görsel tasarımlar, piyasada bu alanda güçlü olan markaları bir adım öne taşımaktadır. Grafik tasarım alanında pek çok program bulunuyor. Bunlar arasında adobe programları en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Gelişen reklamcılık ve tasarım mantığının karşılayabilecek profesyonellikte olan bu programlar dünyanın en çok kazanan ve popüler şirketlerinin kullandığı yazılımlar olmayı başarmıştır.

1.)Adobe Programlarından ilk Sırada Adobe Photoshop var

Adobe Photoshop

Adobe Programları Adobe Photoshop

Dünya üzerinde grafiklerin her geçen yıl daha da profesyonel bir hal almasını sağlayan program adobe photoshop programıdır. Yapısal olarak oldukça gelişmiş olan program matematik bir düzlemde çalışmaktadır. Bu grafik tasarım programı görsel düzenlemeler ve reklamlar üzerinde vektörel çizimler yapma ve fotoğraf manipülasyon işlemleri yapma imkanı sunmaktadır.

Adobe Programları en önemli bu program ile bilişim teknolojileri günümüzdeki halini almıştır. Yıllar önce web tasarımı sadece tablolar halinde geliştiriliyordu. Bu program sayesinde web ara yüz tasarımcılığı kavramı ortaya çıkıyor ve tablolar resim olarak çizilebiliyor. Hatta CSS kodlaması ile yazılım alanına aktarılabiliyor. Akıllı yazılım denilen en gelişmiş sistemlerden biri olan photoshop programı günümüz reklamcılığı ve web tasarım ajansı sektörünü çok gelişmiş bir hale getirdi.

Adobe Photoshop İle Neler Yapılabilir?

* Posterlerden ambalajlara kadar her alanda kullanılabilir. Pratik araçları ve kullanımı kolay şablonları ile en acemi kullanıcılar bile mükemmel çalışmalar oluşturabiliyor.
* Anlık görüntülerinizi birer sanat eserine dönüştürebilirsiniz. Fotoğrafları düzenleyebilir, nesneleri kaldırabilir, kırpabilir yada onarabilirsiniz. Efektler ve renklerle oynayarak sıra dışı görüntüler ekleyebilirsiniz.
* İllüstratörler için tasarlanan araçları ile hayal edilen her şey çizilebilir. Mükemmel simetrilerle harika desenler elde edilebilir. Fotoğraflara gerçeklik hissi katmak için kurşun kalemler, fırçalar ve işaretçiler ile içerikler elde edilebilir.
* Her dönem farklı yenilikleri ile kullanıcı deneyimlerini geliştirmektedir.

Adobe Programları olan Photoshop Programının Avantajları

 • Diğer programlara göre çizim yapma, yazı yazma ve efekt verme anlamında kalite ve tecrübe bakımından çok daha üstündür.
 • Profesyonel fotoğrafçılar renk ayarı, kontrast, ışık alanında başarılı performansı ile photoshop programını kullanmaktadır.

2. Adobe Illustrator

Adobe Illustrator

Adobe Programları Adobe Illustrator

Vektörel tabanlı bir program olan adobe ıllustrator gelişmiş vektörel tabanlı çizimler yapmanıza imkan verir. Dünya çapında profesyoneller tarafından en çok kullanılan programlardan biridir. Illustrator’de tamamen tamamen vektörlere bağlı tasarımlar yapılır. Ne kadar büyük boyutlarda çalışmalar olursa olsun görüntü kısmında bozulmalar yaşanmaz. Çünkü bu programdaki grafiklerin çözünürlükleri bağımsızdır. Photoshop ile bir saatte hazırlanan bir tasarım Illustratör ile 10 dakika da yapılabilir.

Adobe Illüstrator ile Neler Yapılabilir?

* Web sitelerinden ürün ambalajlarına kitap çalışmalarından reklam panolarına her türlü içeriği ıllüstratör ile oluşturabilirsiniz.
* Basit renkleri ve şekilleri modern grafiklere, simgelere ve logolara dönüştürebilirsiniz. Vektörel tabanlı olması itibari ile boyutları mobil ekranlara göre küçültebilirsiniz. Ya da reklam panolarına göre büyüterek mükemmel ve canlı görüntüler elde edebilirsiniz.
* Bir şirketin adını logoya ekleyerek el ilanları oluşturabilir ya da web sitesi için tasarım taslağı elde edebilirsiniz. Stilleri yönetmek için efektler ekleyebilir ve birbirinden farklı olan karakterleri düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde mesajlarınızı daha mükemmel bir şekilde ifade edebilirsiniz.
* İçe aktarılan fotoğrafların kopyasını çıkarabilir, serbest çizimler yapabilirsiniz. Hatta bu fotoğrafları renklendirerek sanat eserlerine dönüştürebilirsiniz. Bu alandaki çalışmalarınızı web sitelerinde, basılı belgelerde ve sosyal medya da kullanabilirsiniz.

Adobe Programları olan Adobe Illustratör Avantajları

 • Perspektif tasarım kolaylığı sağlar.
 • – Logo tasarımları için en uygun ortamdır.
 • – Vektörel özelliği ile çalışma ortamının en yakınında bile görüntü bozulmaz.

3.) Adobe Indesign

Adobe Indesign

Adobe Programları Adobe Indesign

Sektörünün en önde gelen mizanpaj uygulaması ve sayfa tasarım yazılımı olan adobe indesign dijital ve basılı medya için mükemmel belgeler oluşturmanızı sağlar. Bu belgelerde çok pratik bir şekilde ön kontroller yapabilir hatta bu belgeleri yayınlayabilirsiniz.

Kitaplar, posterler, dijital dergiler, e- kitaplar ve daha pek çok içerik oluşturma alanında ihtiyacınız olabilecek her desteği sağlıyor. Genel olarak programın amacı katalog, kitap ya da dergi gibi materyallerin en hızlı şekilde baskıya gitmesini sağlamaktır. Bunun için materyallerin baskısal ve tasarımsal olarak hazır hale getirilmesini sağlıyor. Program pek çok çalışma ortamı oluşturur. Bu ortamlarda otomatik komutlar vermenizi sağlayarak çalışmalarınızı en hızlı şekilde tamamlamanıza imkan verir.

Adobe Indesign ile Neler Yapılabilir?

* Kitaplardan el ilanlarına kadar baskı alanında yankı uyandırabilirsiniz. Profesyonel dizgi araçları ve mizanpaj ile zengin grafikler şık tipofrafi tablolar ve görüntüler içeren sayfalar oluşturabilirsiniz.
* Animasyonlar, slayt gösterileri, videolar ve sesler ile insanı kendine geçek dijital dergiler, çevrimiçi etkileşimli belgeler, e- kitaplar oluşturabilirsiniz.
* Ortak çalışmalar için sunulan araçlar ile daha akıcı ve hızlı tasarımlar yapabilir, ekibinizi bir arada tutabilirsiniz.

Adobe Programları olan Adobe Indesign Avantajları

 • Baskıya giden tasarımlarda büyük kolaylık sağlar.
 • – Çoklu PDF görsellerinin düzenlenmesinde pratiklik sunar.

4.) Adobe Programlarından En Önemlisi Adobe After Effects

Adobe After Effects

Adobe Programları Adobe After Effects

Film ve reklam dünyasının en çok kullanmayı tercih ettiği programlardan biri olan adobe after effects video ve animasyon alanında çok işlevli bir programdır. İlk başlayanlar için program arayüzü biraz karışık olabilir. İçinde oluşturulan projeler ile birlikte kullandıkça ne kadar basit olduğu görülecektir. Kliplerden nesneler çıkarabilir ve tanıtımlar, geçişler filmler oluşturabilirsiniz. Bir karakteri ya da logoyu animasyonlarla hareket ettirebilirsiniz. Aklınıza gelen her türlü fikre bu yazılım ile hareket kazandırabilirsiniz.

Adobe After Effects ile Neler Yapılabilir?

* Animasyon ile hareket kazandırılan başlıklar, alt bantlar ve teşekkür yazıları oluşturabilirsiniz. Sıfırdan çalışmalar yapabilir ya da uygulama içinde hazır animasyon ayarlarını kullanabilirsiniz.
* Görüntüleri ve videoları birleştirebilir. Gökyüzüne ufolar gönderebilir hatta patlamalar oluşturabilirsiniz. Bu alanda olasılıklar sınırsız olacaktır.
* Anahtar karelere, ifadelere, karikatürlere hareket kazandırabilirsiniz.
* Diğer Adobe grafik tasarım programı çeşitleri ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.

Adobe Programları olan Adobe After Effect Avantajları

– Kullanımı kolay ve animasyon alanında çok işlevli bir ara yüz destekler
– Bireyler bu program ile kendilerini geliştirdiğinde video montajları çok kolay olacaktır.

5.) Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Adobe Programları Adobe Premiere Pro

Güçlü işlevsel araçları ile adobe programları entegre olarak çalışabilen adobe premiere pro sorunsuz ve bağlı iş akışı gerçekleştirebilir. Bu şekilde hızlı ve etkileyici işler ortaya çıkabilir. Adobe Programları olan Adobe After Effects ile çok birbirine benzeyen bu program video ve animasyon montajında farklılık gösterir. Bu program daha çok video montajı, geçişler ve sesler için uygundur. Ön izleme alanında da daha hızlı görünüm sağlıyor.

Adobe Premiere Pro ile Neler Yapılır?

* Verimli ve bağlı iş akışlarını, varlıklarını görsel olarak düzenleyen program zaman çizelgenizden ayrılmadan yeni yöntemler ortaya çıkarmaktadır.
* 8K’dan sanal gerçekliğe kadar çekimleri modern formatlar üzerinde düzenleyebilirsiniz.
* Grafik, ses ve renk araçları ile diğer adobe uygulamaları ile entegre olarak başarılı bir şekilde çalışır.
* Hareket halinde iken içerikler oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. Telefonunuz ile çekimler yapabilir ve anında düzenleyerek sosyal alanlarda paylaşabilirsiniz.

Adobe Programları olan Adobe Premiere Pro Avantajları

Kullanıcı arayüzü bakımından kolay ve video montajı için çok ideal bir adobe programları dır.
– Geçişler ve animasyonlar alanında After Effect kadar iyi olmasa da tecrübeli bir kullanıcı için iyi bir deneyim sunacaktır.