Seonun Gücü Tam Olarak Nedir

Seonun Gücü Tam Olarak Nedir

SEO’nun Gücü Tam Olarak Nedir

İnsanlığın ve dünyanın geçmişi düşünülünce çok kısa bir geçmişe sahip olan internet kişisel kullanıcılar için artık yalnızca bir bilgi alma aracı değil, aynı zamanda bir para kazanma aracı da. Ünlü deyişlerden biri olan “ekmek aslanın ağzında” hızla gelişen internet sistemleri üzerinden para kazanma için de geçerli olmaya başladı. Daha hızlı, daha doğru ve daha sürdürülebilir bir iş yaratmak için de SEO zorunlu bir süreç haline gelmiştir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Türkçede Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, Türkçe karşılığı ile tam olarak güçlü olduğu yönü aktarmaktadır. İnternet üzerinden ister reklam alarak ister bir ürün satarak para kazanma girişimi yapılsın, önemli olan bir kitleye ulaşmaktır. Kişisel kullanıcıların televizyon reklamı ya da gazete ilanı gibi yöntemlerle kitlelere ulaşmaları ve yalnızca tanıtıma yüksek bütçeli tanıtımlar ayırmaları pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle arama motorları üzerinden hedef kitleye ulaşmak gerekmektedir. Burada arama motorları öncelikle kurulan web sitesinin nasıl olması gerektiğine dair birçok maddeli bir bildiri yayınlamışlardır.

Bu maddelere uygun bir web sitesi hazırlanması, arama motorlarında web sitesinin ilk sıralara yaklaşmasının ön kuralıdır. Sonrasında da ilgili olunan kelimelerin ürünlerin tanımında ya da sitenin tanımında en az bir kere tam olarak geçmesi gerekir. Son olarak da web sitesinin düzenli olarak (ayda bir gibi uzun vadeler yerine hafta en az üç giriş önerilmektedir) güncellenmesi de arama motorlarında üst sıralarda yer alınması için faydalı öğelerdendir. Özetle; SEO kurallarına uygun planlanması ve tasarlanması, ilgili kelimelerin kullanılması ve düzenli güncellenmesi bir web sitesinin trafik alması, dolayısıyla satış yapması ya da reklam alması için tek yöntemdir. Burada arama motorlarının açıkça belirttiği kurallar dizisinden yararlanılarak SEO’nun web sitesine vereceği güç ve sağlayacağı trafikten yararlanılmalıdır.

İlk Sıralarda Olmanın Önemi

İnterneti bilgi almak ya da bir ürün satın almak için kullanan kullanıcıların temel hedefi, işlemlerini kısa vadede çözümlemektir. Bu nedenle uzun süreler harcayarak ürünleri aramak yerine, arama motorunda ilk iki ya da en fazla üçüncü sayfaya kadar bakmaktadırlar. Bu nedenle kurulan web sitesinin arama motorunda ilgili kerimeler arandığında çıkması ve üst sıralarda yer alması, başta vaktin yatırıldığı web sitesi yatırımının ayakta kalabilmesi ve bir dönüş sağlaması adına hayati önem taşımaktadır. Doğru ve kurallara uygun olarak SEO’su yapılmamış bir web site, günümüz koşullarında ölü bir yatırım olacaktır.