Web Sitesi Hangi Programla Yapılır

Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları Kişisel veya kurumsal web sitesinin doğru tasarlanması, ürün veya hizmetin tanıtımı açısından öneme sahiptir. Hedef kitlenin ilgisini çekecek web tasarımları için kullanılabilecek programlar şu şekilde sıralanabilir.

Web Sitesi Hangi Programla Yapılır;

  • Adobe Photoshop
  • WordPress – (İçerik Yönetim Sistemi)
  • Joomla – (İçerik Yönetim sistemi)
  • Adobe Dreamweaver
  • Adobe Fireworks
  • Microsoft Frontpage
  • Adobe Illustrator
  • Swish
  • Freehand

En Sık Kullanılan Web Tasarım Programları 

Web tasarımı yapabilmek için ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok program bulunmaktadır. Programların özellikleri ve tasarımcıya sağladığı avantajlar yazılımlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Adobe Photoshop 

Adobe Photoshop, tasarım konusunda en çok tercih edilen programlar arasındadır. Yenilikçi arayüz tasarımları oluşturarak kullanıcıya zamandan kazandırmaktadır. Grafik ve web tasarımcılarının tercihi olan programda desen kullanımı, yazı oluşturma gibi özellikler kullanılarak yaratıcı tasarımlar oluşturulabilmektedir.

WordPress 

WordPress ile kodlama bilgisine sahip olmadan tasarım yapmak mümkündür. Her türlü içerik üretimi yapılabilen programda ihtiyaç olan tek nokta hosting ve domain almaktır. Web sitesi için gerekli olan tema ayarlarından içerik üretimine kadar her türlü süreç WordPress paneli üzerinden işlemektedir.

Adobe Dreamweaver 

Dreamweaver ile html, javascript, php, asp gibi tasarımlar kolaylıkla yapılabilmektedir. Kodlama bilgisi ile işleyen programda birçok dil kullanarak programlama yapmak mümkündür.

Microsoft Frontpage 

Web sitesi düzenleme ve tasarlama aracı olan bu programı Microsoft kullanıcıları rahatlıkla kullanabilmektedir. Frontpage ile tasarlanan web sitelerine resim, yazı veya sunumlar pratik bir şekilde yerleştirilebilmektedir. Aynı zamanda çevrimiçi tartışma platformu oluşturmaya da olanak sağlamaktadır.

Adobe Fireworks 

Fireworks, Adobe programlarıyla uyumlu olarak kullanılabilen ve grafik ara yüzlü site kurulumunu destekleyen bir yazılımdır. Vektör tabanlı tasarım aracı olan programda arayüz veya grafikler oluşturmak oldukça kolaydır.

Adobe Illustrator 

Vektörel çizimler ve tasarım konusunda sıklıkla tercih edilen programlar arasındadır. Adobe İllüstratör site için tasarlanacak web grafiklerinin uygun renkler ve görüntü kalitesiyle oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.

Swish 

Swish, hareketli animasyon hazırlama ve yazıların tasarlanması açısından kolaylık sağlayan bir programdır. HTML ve SWF olarak kaydedebilme özelliği bulunan yazılımda kullanılabilecek animasyon çeşitliliği de oldukça fazladır.

Freehand 

Reklam tasarımları ve logolar için sıklıkla kullanılan yazılımlar arasındadır. Site için gerekli reklam kampanyalarının oluşturulmasında ve tasarımcıya yüksek çözünürlük sağlama açısından avantajlıdır.

Web Sitesi Tasarım Programı Kullanmanın Faydaları Nelerdir? 

Web tasarım dijital olarak farklılık yaratmak önem taşımaktadır. Program kullanarak profesyonelce site tasarlamanın kazandırdığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Yaratıcılık konusunda ön plana çıkmak,

Hedefin ihtiyacını etkili olarak karşılayabilmek,

Özgün tasarımlarla hedef kitlenin ilgisini kazanmak,

Arama motoru optimizasyonu için uyumlu site içerikleri tasarlamak.

Web Sitesi Tasarımı İçin Doğru Programın Seçilmesi 

Etkili web imajının oluşturulabilmesi için doğru tasarımın yapılması gerekmektedir. Doğru tasarım için ise kullanılan programda yeterli bilgiye sahip olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek önemlidir. Teknolojiyi ve dijital araçları doğru kullanarak etkili tasarım yapılması tasarımcının kendisini geliştirmesi ile doğru orantılıdır. Doğru web site tasarlama programları kullanılarak başarılı ve etkili platformlar oluşturulabilmektedir.