Sanal Sunucu Nedir

Sanal Sunucu Nedir

Sanallaştırma Kavramı

Sanal Sunucu Nedir Sanal sunucularla ilgili bilgi vermeden önce “sanallaştırma” kavramı ile ilgili bilgi vermek faydalı olacaktır. Son yıllarda donanım alanında yaşanan gelişmeler beraberinde yüksek kapasiteli depolama birimlerini, hızlı işlemcileri, yüksek hızlı grafik ünitelerini getirmiştir. Üstelik bu yenilikler düşük fiyat avantajı ile buluşmuş ve ihtiyaç duyulan bir bilgisayardan kat kat üstün cihazlar temin edilebilir hale gelmiştir.

Hal böyle olunca atıl durumda kalan donanım birimleri değerlendirilmesi gereken kaynaklar haline gelmiştir. Birden fazla fiziksel bilgisayarın bulunması gereken bir ortamda bunlara denk tek bir bilgisayarın donanımlarının yazılımsal imkanlarla bölünüp farklı farklı sanal bilgisayarlar oluşturulmasına “sanallaştırma”, bu işlemi yapan yazılım ise “sanallaştırma yazılımı” olarak isimlendirilir.

Sanal Sunucuların Ortaya Çıkış Süreci

Büyük ölçekli işletmelerde kullanılan çok sayıda sunucu gerek fiziksel olarak yer kaplaması, gerek donanımsal olarak maliyetli olması ve bakıma gereksinim duyması sebebiyle problemlere neden olmaktaydı.

Sanallaştırma yazılımların yaygınlaşması ile çok güçlü donanımsal özelliklere sahip tek bir sunucu içerisinde adeta onlarca sunucuyu barındırır hale geldi. Bu durum başta endüstriyel amaçlarla kullanılanlar olmak üzere, akademik, askeri ve çeşitli alanlarda kullanılan sunucuların kısa zamanda “sanal sunucu” haline dönüşmesine neden oldu.

Sanal Sunucuların Avantajları

– Onlarca sunucuyu adeta bünyesinde barındırarak fiziksel alan avantajı sağlaması.

-Satın alma maliyetlerini düşürmesi.

-Tasarruf sağlaması.

-Kurulum süresinin çok kısa olması. Öyle ki günde onlarca sunucu kurulabilmektedir. Böylece zaman tasarrufu sağlaması.

-Fiziksel bakım için tek bir sunucuya bakım yapmanın yeterli olması. Personel ve zaman tasarrufu.

Sanal Sunucuları Dezavantajları

Tüm donanımsal imkanların tek bir noktada toplanması. Bu durum bir felaket anında yaşanacak bir kaybın tüm altyapıyı etkilemesine neden olabileceği gibi geri dönülemez veri kayıplarına da yol açabilecektir. Diğer avantajlarının yanında bu durum göz ardı edilmemelidir. Sanal Sunucu Nedir yazımızın sonuna geldik.