Dropshipping Nedir ?

Dropshipping

Dropshipping nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Ne işe yarar? Bu konularda size yardımcı olmak için bu yazımızı yazıyoruz.

Dropshipping Nedir ?

Türkçe karşılığı stoksuz e-ticaret olarak isimlendirilir. Genellikle satış yapmak için yüksek sermayesi olmayan satıcılar bu yola başvuruyor. Veya e-ticaret işlemine yeni başlayan kişiler tercih ediyor.

Firmanız veya kişisel olarak siz stok tutmadan satış yapmak istiyorsanız bu sizin için iyi bir çalışma şekli olacaktır. Kurmuş olduğunuz site üzerinden satın alınan ürünler otomatik olarak tedarikçi firmanın sistemine düşüyor ve herşeyiyle onlar ilgileniyor. Sizin yapmanız gereken tek şey ürünü pazarlamak oluyor. Çalışma yapacağınız sitenin XML entegrasyonunu sitenize bağlayarak ürünleri otomatik bir şekilde çekebilirsiniz. Sadece üzerine koyacağınız kârı değiştirerek satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz Satış) Avantajları Nelerdir ?

Dropshipping ile satış yapan kişilerin ürün stok derdi yoktur. Bu sebepten dolayı depo vs kira durumları söz konusu değildir. Ürün kontrolleri yapmasına gerek kalmadan satış yapabiliyorlar. Hem maliyeti hemde iş yükünü düşüren bir sistemdir. Stok tutmadan yapılan bu işlem sayesinde yanınıza bir çalışan almanıza da gerek yoktur. Sadece belli başlı bir sitenin ürünlerine bağlı kalmak zorunda değillerdir. Diğer farklı sitelerden XML entegrasyonlarını alarak sitesinde bulunan ürün ağını kolayca genişletebilir ve müşteri artışı kazanabilir. Ürün ve stok işi olmadığı için ürün paketleme gibi dertlerden de otomatik olarak kurtulmuş olursunuz. Ürünlerin kargosundan sorumlu olmadığınız için kafanız rahat bir hale gelir. Kargo gitti mi gitmedi mi gibi soruları düşünmek zorunda kalmazsınız. Kısaca işin herşeyiyle tedarikçi firma ilgilendiği için sorunsuz bir şekilde ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Dropshipping (Stoksuz Satış) Dezavantajları Nelerdir ?

Her işin avantajı olduğu gibi dezavantajlarıda bulunmakta. Buna Dropshipping (Stoksuz Satış) de dahil. Ürünleri tedarikçi firmanın XML entegrasyonu ile çektiğiniz için satışa sunulan ürünlerden fazla bilgi sahibi olamazsınız. Bundan dolayı da müşterilerin sorularına cevap veremeyebilirsiniz. Ürün nasıl çalışır vs gibi sorulara yanıtsız kalabilirsiniz. E-ticaret sitenizde bu sebepten dolayı ürün satış öncesi ve satış sonrası desteği elinizden bırakmamanız önerilir. Tedarikçi firma ile konuşarak satılan ürünler hakkında kısa bilgiler edinmeniz gerekir. Bu tür pazarlamalarda müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Sattığınız ürünlerde herhangi bir kusur veya hata meydana geldiğinde müşteriler direk olarak siz ile iletişime geçeceklerdir. Çünkü alışverişi sizin sitenizden gerçekleştirmişlerdir. Dropshipping (Stoksuz Satış) yapmak için köklü sıkıntısız firmalardan ürün çekmeniz önemlidir. Araştırma yapmadan yapılna bu tür işler müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilir. Buda sizin markanızın değerini düşürebilir ve size zarar verebilir. Kargoya çıkan siparişleri takip etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar bu işlemlerle tedarikçi firma ilgilense de bunun takibini sağlamalısınız. Aksi taktirde başınız ağrıyabilir. Satılan ürünlerin stoklarını tedarikçi firmadan öğrenmeniz gerekmektedir. Stokta olmayan bir ürünü satmanız müşteri tarafından şikayet edilen birşeydir. Sitenize otomatik olarak eklenen ürünlerin bilgilerini dikkatli bir şekilde inceleyerek karşınıza çıkan hataları düzeltmeniz gerekmektedir. Dropshipping (Stoksuz Satış) de rekabet fazla olması sebebiyle ürünlere fazla kâr marjı koyarsanız satışınızı düşürebilirsiniz. Fakat kâr marjını az tutarsanız da satılan ürünlerden uzun vade de fazla bir kârınız olmayabilir. Bunun için iyi bir rakip analizi yapıp fiyatlarınızı öyle ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Dropshipping (Stoksuz Satış) Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle en önemli nokta çalışacağınız tedarikçi firmayı iyice araştırarak seçmeniz gerekmektedir. Ürün gönderimini özenle sağlayan, stoklarını durmadan güncel bir şekilde tutan, ürün hakkında doğru bilgi veren firmalarla çalışmanız sizin iş yükünüzü hafifletecektir.

Ürün hakkında gerekli detaylara sahip olmanız gerekmektedir. Müşteri memnuniyetini karşılamak için bu önemli bir sebeptir.

Kâr edebileceğiniz Ve Hızlı Satış Yapabileceğiniz Ürün Katogorileri

  • Saat ürünlerini satarak yüksek kâr elde edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde satışınıda gerçekleştirebilirsiniz.
  • Gözlük satışı yaparak satışınızı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • En çok satış yapan ürünlerden bir taneside parfümlerdir. Hem tedariği kolay hemde kâr marjı yüksek bir üründür.
  • Otomotiv ürünleri ile yüksek kârlar elde edebilirsiniz. Satış yaptığınız çevreye göre satışlarınızda değişiklik gösterebilir.

Tercih Etmemeniz Gereken Ürünler

Herkes başta kıyafet sektörüne giriş yapıyor. Ama bu yanlış bir haraket. Piyasada yüksek sayıda kıyafet satışı yapan firmalar bulunmakta. Onların arasından sıyrılıp satış yapmanız hem zamanınızı alır hemde sizi zarara uğratır.

Telefon satışı yapmak sizin için çok riskli bir yöntem olabilir. Pahalı ürünler oldukları için herhangi bir sorunda sizin başınız ağrayabilir.