Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak

Google Aramalarda Üst Sıralara Çıkmak

Genel olarak bütün site sahipleri arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyor. Bazıları bunu başarıyor bazıları ise başaramıyor. Google aramalarda üst sıralarda çıkmak sitenize daha çok ziyaretçi gelmesini sağlayabilir. Bu nedenle site sahipleri üst sıralarda yer almak için çaba gösterip, araştırmalar yapmakta.

Araştırmalara göre en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Bu sebepten dolayı site sahipleri genellikle Google aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyor. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri şudur. Günümüzde herkes bir site açabilir. Ama önemli olan o sitenin arama motorlarına göre tasarlanması ve yükselişe geçmesini sağlamaktır. Bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiren site sahipleri üst sıralara gelerek sitesine gelen ziyaretçi sayısını arttırmaktadır. Peki üst sıralara çıkmak için neler yapılabilir;

SEO Çalışmaları

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan Google aramalarda üst sıralarda çıkma çalışması sayesinde sitenizi çok iyi yerlere taşıyacaktır. En önemli faktörleden biridir. Çünkü arama motorları genellikle SEO faaliyetlerini incelemektedir. Buna göre sitenize puan verirler. Bu işlemi yaptıktan sonra ilk sıralara çıkma şansınız artar ve ziyaretçi trafiğinizde artış olur.

SEO çalışmalarında en çok kullanılan iki adet çalışma şekli vardır.

  1. Site içi SEO çalışmaları
  2. Site dışı SEO çalışmaları

Bu yapılan çalışmalar sayesinde arama motorları tarafından sevilen bir site haline gelebilirsiniz.

Rakip Analizi Çalışması

Bulunduğunuz sektörde ki diğer siteleri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Sizin sitenizden değişik neler var diye bakarak rakip sitelerin üzerine koyarak sitenizi güncelleyebilirsiniz. Ama asla diğer sitelerden alıntı yapmayın. Kendi sitenize özgü içerikler hazırlamaya dikkat edin. Arama motorları özgünlüğe de dikkat etmektedir.

Sitenizin Tema Çalışması

Günümüzde artık çoğu insan bütün ihtiyaçlarını telefon üzerinden halletmekte. Bunu göz önünde bulundurarak site tasarımınızı mobil uyumlu yani responsive bir tasarım haline getirmeniz sizi bir adım öne çıkaracaktır. Google Aramalarda Üst Sıralara Çıkmak isteyen bütün site sahipleri bu işlemi yapmaları gerekir. Aksi takdirde sitenize giriş yapan ziyaretçilerin memnuniyetini düşürebilir. Unutmayın ziyaretçilerinizin olumlu geri dönüşleri sizi üst sıralara taşır.

İçerik Girişleri

Sitenizin içerikleri sitenizin sektörü ile uyumlu olması gerekmektedir aksi takdirde fazla verim alamayabilirsiniz. Sitenize güncel içerik girişi yapmanız gerekmektedir. Ziyaretçi sitenize erişim sağladığında eski yazılara denk gelmemeli. Sitenizi güncel tutmanız sizi  Google aramalarda üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Tabi bu içerikleri tamamen özgün bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Kopyalanmış içerikler arama motorları tarafından tespit edilmektedir. Yazdığınız içeriklerinize özgün görseller ekleyerek arama motorları tarafından sevilen bir site haline gelebilirsiniz.

Anahtar Kelime Çalışması

Arama motorlarına girilen kelimelere verilen isim diyebiliriz. Örneğin SEO kelimesini arattığınızda direk ‘ https://www.pandamedya.com.tr/seo/ ‘ sayfanızın karşınıza çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Anahtar kelime analizini ne kadar düzgün yaparsanız şansınız daha da artacaktır. Anahtar kelime çalışmalarında rekabet fazladır. Bu sebepten dolayı bu işleme başlamadan önce rekabeti düşük anahtar kelimeleri bulup onlar üzerinde çalışmalar yaparak, içerik hazırlayarak küçük küçük başlamanızı tavsiye ederiz. İlerleyen zamanlarda sitenizin index sayısını arttığında, rekabeti düşük anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralara çıktıysanız. Rekabeti yüksek kelimeler için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu biraz zamanınızı alabilir ama asla pes etmeyin çünkü çalışarak başarıyı yakalayabilirsiniz.

Site Hızı Ayarlaması

Yavaş bir site ziyaretçileriniz tarafından pek hoş karşılanmayabilir. Herkes tarafından can sıkıcı bir olaydır. Ziyaretçilerinize yavaş hizmet vermeniz ziyaretçilerinizi elinizde tutamamanıza neden olabilir. Arama motorlarının dikkat ettiği noktalardan biride bu kuraldır.

Google Aramalarda Üst Sıralara Çıkmak

Bu işlem bize ne katacak diyebilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanız sizin marka değerinizi arttırabilir. Ne kadar çok kişiye erişim sağlarsanız sizin ve siteniz için iyi olacaktır. Bu olay basit bir olay değildir. Üzerinde uzun vakitler harcayarak bunu başarabilirsiniz. Tamamen profesyonel bir ekip ile çalışmanız bu süreci hızlandırmanızda size yardımcı olucaktır.

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak Ne Kadar Süremi Alır ?

Bu işlem için kesin bir süre vermek imkansız diyebiliriz. Bu tamamen sizin verimli ve başarılı çalışmalarınıza kalmıştır. Arama motorları ilk sıraları durmadan güncellenmektedir. İlk sıraya çıkıp tekrardan düşüş yaşayabilirsiniz. Ama pes etmenize gerek yok. Tekrardan güncel içerikler hazırlayıp sitenize girerek Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak işlemini gerçekleştirebilirsiniz.. Bu işlemleri bilmiyorsanız profesyonel bir kişi tarafından hizmet almanızı öneririz. Hem zaman kaybı yaşamamış olursunuz hemde kesin bir işlem yapmış olursunuz.