İlk Kurulan Sosyal Medya Platformu

İlk Kurulan Sosyal Medya Platformu

Sosyal Medyanın Doğuş Serüveni

1970’li yıllarda internetin e-mail ile kullanılmaya başlamasıyla internet sektöründe çok hızlı ve sürekli bir değişim olmuştur. Daha sonra 1990’lı yıllarda insanlar birbirleriyle internet üzerinden mesajlaşmalara başlamışlardır. Bu mesajlaşmalar herkesin hoşuna gittiği için, bazı yazılımcılar ve şirketler tarafında theglobe isimli bir internet sitesi oluşturuldu. Bu siteye insanlar kayıt yaptırarak ve profil oluşturarak üye olmaya başladılar.

Üye olan kişiler bu internet sitesine üye olan diğer kişilerle iletişim kurma ve mesajlaşma gibi avantajlara sahip olmuşlardır. Sosyal medya ilk olarak bu internet sitesi resmen kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra bu siteye rakip olarak benzer konseptte başka bir sosyal platform olan sixdegrees isimli bir firma ortaya çıkmıştır. Bu internet siteleri sayesinde insanlar anlık olarak birbirleriyle mesajlaşabilmekteydiler. Günümüze gelene kadar Teknoloji’de çok büyük gelişmeler yaşandığı için bu sosyal platformlar arası rekabet artmış ve birçok benzeri şirket ve internet sitesi kurulmuştur.

Facebook ise günümüzde resmi kayıtlara göre dünyada en çok kullanılan, beğenilen ve üyesi olan sosyal platform olmuştur ve olamaya devam etmektedir. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafında ABD ‘de kurulan bu şirket yaklaşık 2 milyar kullanıcıya sahiptir.

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Etkileri

İnsanların birbirleriyle olan ilişkilere verdiği önem ve gelişen teknoloji ile doğan sosyal medyanın toplum üzerinde birçok etkisi olmuştur. Kurulduğu zamanlar tek amaçları iletişim olan bu internet siteleri günümüzde daha çok farklı amaçlarla da kullanılmaya başlamışlardır. Bu platformlarda şimdilerde daha çok ticari amaçlı resim paylaşma, reklam yapma ve ürün satma gibi işler yapılmaya başlamıştır. Bunların yapılmaya başlamasında insanların ihtiyaçları da etkili olmuş, insanlar artık aradığı ürünleri sosyal medyadan takip etmeye de başlamışlardır. Günümüzde sosyal medya yapılan anketlere ve bilimsel çalışmalara göre insan hayatını yönlendiren bir araç olmuştur ve olmaya devam etmektedir.