Mobil İletişimde Yenilikler Neler?

Mobil İletişimde Yenilikler Neler?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri, ister istemez trendleri takip ediyor hale geldik: Teknoloji artık sadece belli bir kesimin ilgi alanı değil, hepimizin yeniliklerini izlediği bir sektör… Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının her geçen yıl büyük bir hızla artarak 2022’de nüfusun %61.4’ünü bulacağına dair tahmini istatistiklere bakılırsa, mobil iletişimin önemi daha net anlaşılabilir. Üstelik zamanla değişen ihtiyaçlarımıza, teknoloji dünyası da yeni trendlerle hızla yanıt veriyor.

Artan depolama ihtiyacı

Videoların sosyal medya başta olmak üzere her alandaki egemenliği, bizlere ekstra depolama ihtiyacı olarak dönüyor. Mobil iletişim alanında en çok bulut teknolojileri ve hafıza kartlarının gelişimi üzerinde duruluyor. Günümüzde 256 GB hafızaya sahip akıllı telefonların piyasada olduğunu düşünecek olursak, ihtiyacın yıllar içinde ne kadar artacağını hesaplayabiliriz. 1TB’lık kapasite yakında, lüks değil, “olmazsa olmaz” haline gelecek.

Gelişen Bulut Teknolojisi

Yapay zekadan, sürücüsüz otomobillere, insansız hava araçlarına kadar yeni teknolojilerin bulut tabanlı verileri de beraberinde getirdiği düşünülürse, kısa zaman içinde, esnek ve her yerden ulaşılabilir olma özelliğine sahip bulut teknolojisinin daha hibrit; toplanan verilerin daha kolay analiz edilebileceği bir modele doğru gelişmesi bekleniyor.

Bir sonraki adım: 5G

Mobil endüstrisi, standartlarını gittikçe artırırken, 5G’nin adı çoktan telaffuz edilmeye başlandı. Daha hızlı internet, daha gelişmiş veri hacmi dışında kullanıcılara daha uzun süreli yüksek çözünürlükte medya yayınları ve daha düşük pil tüketimi vaat eden bu teknolojinin bir diğer özelliği ise “Nesnelerin interneti” olması: Sadece akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda kullanılmayacak; Diğer gündelik yaşantımızdaki internete bağlı cihazları da sensörler ile birbirine bağlayacak

Kısaca daha donanımlı akıllı telefonlar, yüksek kapasiteli depolama çözümleri, cihazları birbirine bağlayacak internet modelleri ve 5G hızının göz kırptığı mobil endüstride, heyecan verici günler bizi bekliyor.