Cms Sistemleri

Cms Sistemleri

Cms sistemleri Açılımı olan (content manager systems) belli bir web programlama dilleri kullanılarak yapılmış site yönetimi acısından kullanılan yazılımlardır.

Php, Asp bunlar gibi web site programlama dilleriyle oluşturulmakta olan çok cms vardır. Cms’ler genel anlamda olarak üyelik başvuru (form) sistemi olarak bilinir. haber oluşturma, makale yazma ekleme, form, anket, başvuru bunlar gibi bazı bileşenleri standart olarak siz değerli kullanıcılara vermektedir. Zaten Cms’nin oluşturulması bu gibi bileşenlerin aynı cms içerisinde bütünleşmiş bir şekilde çalıştırılabilmesi ve İnternet üstünden uygulanmaya geçmesine denir.

Cms Sistemleri Nedir

Cms sistemleri üyelik başvuru sistemi, forum, haber ve makale gibi bileşenleri içermektedir dedik. Bununla beraber bunlar gibi bileşenlerin kontrol edilmesi mevcut olan cms sistemlerinde sizlere sunulabilmektedir. Tabi bütün bu alanlarda bir kontrol edilmesi şartıyla. Cmsler kontrolünden bahsettiğimiz site yönetim işlemlerini admin sayfalarıyla yapmaktadırlar. Admin sitelerinin sahipleri ya da yetkilendirilmesine göre sahipleridir. Sizler kurulumunuzu yaptıklarından sonra admin panellerine girebilecek sitelerinize üyeler ekleyip çıkarabilmete olup, makale gönderebilir, forum yazabilir, bunlar gibi sistemlerin vermekte olduğu aklınıza gelebilecek her şeyi yaptırabilirsiniz.

En iyi Cms Sistemleri

Eğer php ya da asp dilleriyle ilginiz bulunuyorsa bu gibi soruların cevabını bilmekniz gerekmektedir. Eğer bu gibi dillerle ilginiz bulunmuyorsa biraz düşünmeniz gerekmektedir. Birer Cms portalı kullanılmakta olduğu dillere göre bütün verilerini veritabanında tutmaktadır. Eğer asp diliyle yapılmakta olan bir cms kullanmaktaysanız tüm verileriniz genel olarak MS Access tarafından tutulmaktadır ve kaydedilmektedir. Şöyle düşünelim ki bir php cms sistemleri kullanmaktaysanız o verilerde Mysql,PostreSQL gibi bu programlarda kaydedilmektedir. Eğer bu gibi programlar ve uygulamalar olmasaydı Cmsler olamazdı. Bu nedenle zaten cms sistemleri siteleriniz üzerlerinde maksimum bir veri girdisine sahiptir.