Web Sayfaları İçin Doğru Yaklaşımlar

Web Sayfaları İçin Doğru Yaklaşımlar

Günümüzde yaygın kullanma şekilleri ve alanları açısından değerlendirdiğimizde web tasarım siteleri neredeyse çöplük gibi içinden çıkılmaz bir hal aldı diyebiliriz. Bunun sebebi hem kullanıcı sayısında hem de web sayfa sahibi olanların sayısında bir patlama yaşanması olarak gösterilebilir. Fakat buradaki temel problem bu sayılardaki artış değil, bu artışlarla ters orantı gösteren kalite kavramının düşüşü oldu. Peki, web sayfaları  için doğru yaklaşımlar neler şimdi onlara göz atalım.

Web Sayfası Kalitesinde Arama Motorlarının Etkisi

Web sayfamızın kalitesi için öncelikle değinmemiz gereken konulardan başlıca olanı arama motorları çünkü web sayfalarının iyi olma yönünde bel bağladığı en önemli araç yine arama motorları diyebiliriz. Kabul etmek zor da olsa web sayfası sahipleri ziyaretçilerden çok arama motorlarının ne istediğine önem vermekte. Bu sebeple günümüzdeki sayfaların kalitesini belirleyen en önemli faktörün arama motorları olduğu düşünülmektedir. Tabi en nihayetinde arama motorlarının belirlenmiş kurallarına uyulması da yine ziyaretçilerin avantajlı olmasına çıkmakta.

Ancak başarı için daha farklı yollar denenebilir. Seo adı altındaki bu tarz kuralar kaliteli iş çıkarmamıza yardımcı olduğu gibi bilinçsiz kullanımı neticesinde kısıtlayıcı bir öge haline de gelebilmektedir. Birçok insan için geçim kaynağı olabilen web sitesi yöneticiliği, bazıları için ise sesini ve duygularını duyurma platformu olarak gösterilebilir. İşte arama motorlarının kısıtlayıcı yönü burada kendini gösterebiliyor diyebiliriz. İnternet üzerinde görerek kendi web sitenize kopyalayıp, üstünden yorum yapma düşüncesinde bulunduğunuz yazılar siz kopyala işlemini yaptığınız an özgünlüğünü kaybediyor ve sıralamalarda beklentinizin çok gerisinde bir yer alıyor.

Yeni Yaklaşımlarda İnce Noktalar

Burada önemli görev yine arama motorlarına düşüyor denebilir ancak yeni alternatifleri de devreye sokmak mümkün, örneğin kullanıcı etkisi. Kullanıcı, bilgiyi botlara bırakmadan arama motorlarına hızlı bir şekilde vermelidir. Bazı incelikler ile müşterinin görüşlerini de etkilemelidir. Burada sayfa sahiplerine düşen sorumluluk ise mekanik içerikler üretimine son vermek olabilir. Elbette Seo kurallarına dikkat edilmeli fakat bu sayfa sahibini doğru olanı yapmaktan çevirmemeli. İlgimizin ve bilgimizin olmadığı konularda kalabalıklık yapıp insanlara yanlış bilgiler sunmak yerine az, net ve özgün içerikleri ele alınması hiç kuşkusuz sayfa sahibini en ön sıralara taşıyacaktır.

Dilerseniz Seo Optimizasyon ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.