Web Sitesi Nasıl Analiz Edilir

web-sitesi-nasil-analiz-edilir
Web Sitesi Nasıl analiz edilir ?

Bir web siteniz olduğunu hayal edin. Web sitenizi ister kendiniz yapmış olun, isterseniz de herhangi bir web tasarım şirketine yaptırmış olun. Web sitesi yapım aşamaları, aşağı yukarı hep aynıdır; görsel tasarım, varsa programlama, site yazıları gibi…

Tüm bu genel tasarımdan sonra geriye tek bir şey kalır, o da web sitesini teste sokmaktır. Nitekim eğer ters bir şeyler varsa, işte işler sizin için çok zorlaşacaktır. Bazen tek bir hata, web sitesindeki herhangi bir tasarımı ve programlamayı geri dönülmez bir yola sokabilir. Eğer işlettiği biz bir firma ya da şirket varsa, bir web sitesi sizin için olmazsa olmazdır; çünkü bir web sitesi, bir firmanın ya da şirketin gelir kapılarından biridir.

Bir web sitesi nasıl test edilir ve hangi testlere sokulur merak ediyorsanız, aşağıdaki testler sizin için önemli olabilir.

1-Analiz Sayfadaki Yazılar Doğru Mu Yazılmış?

Hangi mesleği yaparsanız yapın, ister istemez hatalar mutlaka olabiliyor. Ne kadar kontrol ederseniz edin, hata olacaksa mutlaka oluyor.

Dünyanın en tanınmış yazarları bile yazılarında hata yapabiliyor, üstelik bunu kendi editörleri fark etmiyor ve ancak kitap yayın halindeyken hatalar fark ediliyor. Siz ya da bu firma yapmış olsun web sitenizde olası yazım hataları mümkündür.

Web sitelerinde yazım testi en önemli testlerden birisi olarak göze çarpıyor. Hata yapmak kötü bir şey değildir ama web sitelerinde yazım testinin önemli bir yer tuttuğunu söylemekte fayda var.

2-Site İçi Link Kontrolü

Linkler, bir site için neredeyse olmazsa olmazdır denilebilir. Buradaki bir aksaklık, siteye gelen ziyaretçilerin web sitenizin birkaç sayfasını ya da birçoğunu görememesi anlamına gelebilir.

Bu test yine bir web sitesinin kalbidir denilebilir, buradaki en ufak bir hata size pahalıya patlayabilir. Ayrıca sitenizin, Google arama motorunda üst sıralarda olmasını istiyorsanız sitenizin bu testten mutlaka geçmesi gerektiğini bilmelidir.

3-Siteniz Yeteri Kadar Hızlı Mı?

Eğer ortalama olarak bir dakikada yüklenen bir web siteniz varsa hem ziyaretçi kaybedersiniz, hem de Google size olumsuz bir puan alır ve alt sıralarda yer alırsınız.

Mantık olarak, zor açılan bir web sitesi sizin ve diğer insanlar için bir bela olması gerekiyor. Aslında böyle de oluyor ve insanlar yoğun olarak, yavaş açılan web sitelerinde kalmak istemeyip çıkış yapmayı tercih ediyorlar.

Bu sadece web sitelerinde böyle değildir. Bilgisayar ve mobil uygulamalarda da yavaş çalışan bir program karşısında, kullanıcılar programı kaldırmayı tercih ediyorlar. ​O yüzden sitenizin, mutlaka bir hız testinden geçtiğinden emin olmalısınız.

4-SEO Olmazsa Olmazdır

Sitenizin, dünyadaki milyonlarca kişiye hitap etmesini istiyorsanız arama motoru optimizasyonu konusu sizin için önemlidir. Sitenizi sadece aile ve arkadaşlarınız ziyaret etsin istemiyorsanız, arama motoru optimizasyonu konusuna dikkat etmelisiniz.
​​​​​
Günümüzde arama motoru optimizasyonu konusunda, neredeyse yardım almayan bir web sitesi sahibi yok gibidir. Sonuç olarak, cüzi bir ücret karşılığında, iyi optimizasyon yaparak yaparak firmanızın ürünlerinin kolayca tanıtımını yapabilirsiniz.