Web İçerikleri İçin Güvenlik Önlemleri

Kurmuş olduğunuz sitenin bir amacı doğrultusunda bir bütün halinde işlevsel olarak çalışabilmesi tam anlamıyla web tasarım sitesi kavramının olmazsa olmaz kurallarından biridir fakat atlanılamayacak kadar önemli hatta en önemli olarak gösterebileceğimiz diğer bir husus ise elbette güvenlik. Sitenizin korsanlar ve belirli hacker grupları tarafından ele geçirilmesi durumunda tüm işlemleri risk altına sokmuş oluyorsunuz. Tüm bunları aşmak ve sitenizi daha güvenilir bir hale getirebilmek için bu makalemizde size bir dizi altın önlem başlıkları sunacağız.

Web İçerikleri İçin Güvenlikli Şifreler

En kolay ele geçirme yöntemlerinden biri, hiç kuşkusuz kolay bir kullanıcı adı ile şifre kullanımı. Kullanıcı adınız ve şifreleriniz için yaygın kullanım alanına giren kelimelerden kaçının. Kendinize düzenli olarak değiştirip her değişimde özel karakter kullanıma önem verdiğiniz bir şifre düzeni oluşturun. Şifrenizi yaşamınızdaki kesitlerden uzak, sizi anlatmayacak, karmaşık karakterlerden oluşacak şekilde tercih etmeniz hack gruplarının işlerini zorlaştırmada büyük rol oynayacaktır. Uzunluk olarak ise 8-10 karakter önerilmektedir.

Web İçerikleri İçin Güvenli Güncel Yazılım Programları

Eğer sitenizde tema ve eklentilerle yürütmek adına CMS kullanıyorsanız; tüm yazılım programlarınızı sık sık güncellemenizde oldukça fayda var. Siteniz birçok farklı yazılım türünden oluşabilir fakat yazılım güncel bir yazılım programı değilse siteniz hacklenebilir, çökebilir, içerik kaybedebilir. Yazılım programlarınızı ayda birden daha kısa bir zaman farklarıyla güncellemenizi öneririz.

Kullanıcı Erişimi

Kullanıcı panelinizin birden fazla kişinin kullanımına açık olması geçici hakların hibe edilmesine veya tamamlanan işlerin hükümsüz kılınmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden Yönetim panelinize tek bir kullanıcı adı ve şifre ile herkesin erişebilmesine kesinlikle izin vermeyin.

Varsayılan Ayarların Değiştirilmesi

Hackerlerin sitelerinizi ele geçirmesinden korunmak adına CMS’ninizin varsayılan olarak kullandığınız ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Dışarıdan gelen saldırılar eklenti ve şablonlarınızın sıkça bilinen güvenlik sorunlarını istismar edebilmektedir. Varsayılan ayarları değiştirmeniz bu konulardan saldırılardan kaçınmanız adına önemli bir husustur.

Güvenli site için Yalnızca ”Aktif” Eklenti ve Şablon Kullanımı

Günümüzde var olan tema ve eklentilerin çoğu sizin kodlama yapmanıza gerek kalmadan sitenizin ihtiyacı olduğu tüm kodlama sorununu kendi halledebilmektedir fakat yazar tarafından kontrol edilmeyen eklenti ve tema kullanımı oldukça risklidir. Tema eklentilerinizi seçerken güncel sürümleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yedekleme

Site güvenliğinizin tehlikede olduğu bir durum söz konusu olduğunda yedeklemenin bulunması hiç kuşkusuz size bir oh çektirecektir. Yalnızca içeriklerinizin değil, sitenizin de yedekleme çözünümlerine sahip olmanız önemli bir husustur çünkü devamlı kullanmakta olduğunuz sunucu yedeklemesi içeriğinizi kurtarmakla kalıp kurulumunuza karışmayacaktır.