İnternet Sitesi Nasıl Kurulur ?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur

Çağımız tamamen internet çağı haline gelmiş durumdadır. İnternet Sitesi Nasıl Kurulur ? Çoğu kullanıcı acaba ‘ nasıl site açabilirim?’ cümlesini kurmakta diyebiliriz. Bir ziyaretçi olarak eksikleri belirleyip kendi sitenizi açmaya kalktığınızda daha iyi çalışmalarda bulunabilirsiniz. Hakim olduğunuz konular ile paylaşım yapabilir ve reklam gelirleri elde etme imkanınız olabilir.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur ?

Öncelikle bu işleme başlamadan önce gerekli sektör araştırmaları yapmanız ve rakip analizi yapmanız sizin için yararlı olucaktır. İnternet sitesi kurmak düşünüldüğü gibi zor bir şey değildir. Maksimum 1 saat için kendi internet sitenizi kurabilirsiniz. İnternet Sitesi Kurmak için önemli ve gerekli üç temel ihtiyaç bulunmaktadır. Domain (alan adı), hosting, script (tema).

Domain Nedir ?

Kısaca net bir bilgi vermek gerekirse kuracak olduğunuz sitenin internet aleminde ki isimidir. Ziyaretçiler kurmuş olduğunuz internet sitesini almış olduğunuz alan adı ile bulacaktır. Alan adınızın kalitesi çok önemlidir. Seçmiş olduğunuz alan adı uzantısıda çok önemlidir. Kullanılan uzantılar şunlardır: .com, .net, .org, .com.tr, .biz, .xyz, .me, .info.. gibi uzantılar popüler olarak kullanılmakta. .TR alan adı haricinde bütün uzantılara kolaylıkla erişebilirsiniz. İstediğiniz alan adının boş olması önemlidir çünkü aksi takdirde satın alamazsınız.

.TR Alan Adı Nasıl Alınır ?

Bu işlem fazla zor bir işlem değildir. Bu işlemi yapmakta olan çevrimiçi ortanda fazlaca firmalar mevcut. Bu uzantı Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından sağlanmaktadır. Bu uzantıya erişmek için bir işletmenin veya markanın sahibi olmanız gerekmektedir. Gerekli belgeler hazırlandığı süreçte başvuru yapıp sonucu beklemelisiniz. Peki bu belgeler nelerdir ?

  • Alan adınızı adınız soyadınız üzerine aldıysanız bunun için sizden belge istenmemekte. Sadece T.C kimlik numaranızın bulunduğu nüfüs cüzdanı fotokopisini göndermeniz yeterli olucaktır.
  • Ticari amaçla almak isterseniz ise Ticari sicil belgesi, Oda sicil kayıt belgesi, Faaliyet belgesi istenmektedir.
  • Eğer yerleşim yerini için almak istiyorsanız o bölgenin belediye başkanının imzalı talep belgesi olması gerekmektedir.

Hosting Nedir ?

İnternet sitenizi kurmak için gerekli bir alan lazım. Bu gerekli alanıda hosting sağlamaktadır. Sitenizin bütün verileri ve bilgileri satın almış olduğunuz hostinglerde saklanmaktadır. Türkçe karşılığı ise ‘ internet sitesi barındırma hizmeti’ diyebiliriz. İsterseniz kiralayabilir isterseniz kendi sunucunuzu satın alarak bu işleme başlayabilirsiniz. Bu hizmeti vermekte olan çokça hosting firması bulunmakta. Bu firmayı seçerken çok dikkatli olmanız gerekmekte çünkü sitenizin bütün bilgileri orada saklanacaktır.

En önemli nokta ise satın alacağınız hostingin sağladığı firma kaç yıldır aktif bir şekilde hizmet verdiğini kontrol etmek. Çünkü peşin para verip bu hizmeti alıyorsunuz kapanması dahilinde emekleriniz boşa gidebilir. İnternet aleminde çok ‘ucuz kaliteli hosting’ haberleri görebilirsiniz. Bu tür firmalar gerekli satışı yapamayıp piyasadan çekilme olasılığı yüksek firmalardır.

Güvenilir Hosting Hizmeti İçin Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Script Nedir ?

Kurmuş olduğunuz internet sitesinin görünüşüne verilen bir isimdir. Ziyaretçiler için önemli bir noktadır çünkü ilk izlenim çok önemlidir. Bu temalar PHP ve ASP gibi kodlama dilleri ile yazılmaktadır. Ne kadar özel ve özgün hazırlanmış scriptler sitenizi ön plana çıkaracaktır. Script kodlatırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Online ortamlarda çok sayıda ücretsiz scriptler bulunmakta. Ama bunları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü scriptler çalıntı olabilir bu durumda sizin internet sitenizi riske atabilir. İyi bir internet sitesi açmak için kendinize özgün bir tema yazdırmanız veya yazmanız.

Güvenlik (SSL) Sertifikası

Kurduğunuz internet sitesinin güvenliği önemlidir. Sitenizde gezen ziyaretçilerin kendini güvende hissetmesi devamlılığı getirir. Alan adınızın başına https:// olarak yeşil bir şekilde eklenir.

SSL Nasıl Alınır ?

Sitenizi tamamen güvende tutmak için 2048 bit şifreleme sağlayan bir hizmettir. Bu sertifikayı almak için herhangi bir belge almanıza gerek yoktur. Anlaşma sağladığınız hosting firmaları bu hizmeti size vermekte. Bazı firmalar ücretsiz bazı firmalar ise ücret talep etmektedir.

WordPress İle İnternet Sitesi Kurmak

Genel anlamda en çok tercih edilen bir yazılımdır. Bu yazılımı kurmak için herhangi bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Tamamen gönüllü kişiler tarafından geliştirilen bir internet sitesi kurma yazılımıdır. Artık WordPress ile haber sitesi, e-ticaret sitesi gibi siteler kurmakta mümkün. Anlaşma yaptığınız hosting firmalarından WordPress özel hostingi seçerseniz kurulumunu kendiniz kolayca halledebilirsiniz. Bu hizmeti sayesinde siteniz hazır bir şekilde kurulu gelir. Siz sadece özel eklentiler kurarak sitenizi ve admin panelini zenginleştirmiş olursunuz. Ayrıca WordPress’in sunmuş olduğu ücretsiz temalardan da yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz.