Seo İşlemlerin Önemi

Seo İşlemlerin Önemi

SEO NEDİR

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe çevirisi ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere seo işlemi tamamen sitenizi arama motorlarında iyi konumlara getirebilmek ve sonuçlarda daha fazla çıkmanız adına yapılan işlemlerin tümüdür. SEO kendi arasında site içi seo ile site dışı seo işlemi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
SEO işleminde ki asıl amaç üzerinde çalışılan internet sitesinin bulunduğu konumdan daha iyi konumlara gelmesi ya da bulunduğu konumu kaybetmemesidir.

Bu işlemin yapılmasında ki asıl amaç açılımında-arama motoru optimizasyonu- olduğu gibi üst sıralarda bulunmaktadır. Sitelerde bulunan içerik, hizmet veya ürünlerin bu konu ya da ürünlerle ilgilenen daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlamaktır. Bu işlemin en ilginç yanların biri de internet sitelerinin doğal yollarla kolay kolay bu hale gelemeyecek olmasıdır. Yani internet sitelerinin kendi çabalarıyla ulaşamayacağı yerlere belirli stratejiler uygulanılarak olması gerektiğinden daha iyi ve daha hızlı ulaşmasını sağlama sanatıdır.

Bu işlemlerin tümü aslında doğal olarak oluşuyormuş gibi bir izlenim verilerek yapılır, bu sayede geçici bir popülerlik kazanan internet siteleri arama motorlarının gözlerinde popülerlik hissini aldığı zaman üst sıralara çıkmaya başlar ve artık tamamen popüler bir internet sitesi olmaya başlarlar. Bu konuda kendinizi iyi geliştirmeden yaptığınız işlemler internet sitenize zarar verebilir ve sitenizi sandboxa düşürebilir.

 

SEO İşlemlerinin Önemi

Doğallık seo çalışmalarının kesinlikle en önemli parçasıdır diyebiliriz. Google arama sonuçlarında ki yükseltme algoritması tamamen doğal popülerlik üzerine yazılmıştır. İşte bu doğal popülarite mantığı ile yükselmenizi sağlayan algoritma, yapay popülarite yaratma işlemlerinizi kolayca fark edebilir ve bu sizin aramalarda üst sıralara çıkmanızda hiçbir fayda sağlamaz aksine sizleri sonuçlarda olmanız gerekenden daha kötü yerlere itebilir.

Doğal popülerlik mentalitesi içinde, yapılan paylaşım ve bütün seo işlemleri, sitenin kurucusunun herhangi bir bilgisi olmadan yapılmış olan çalışmalar olarak görülürler. Bu sebeple ziyaretçilerin siteyi beğenip, bunu çevresindeki insanlarla paylaştığı düşünülür.
SEO işlemi yapılırken sitede bulunan bir içeriğin bloglar, forumlar ve sosyal hesaplar gibi SEO için faydalı platformlarda paylaşılması, site sahibinin değil de kullanıcının bu işlemleri yapıyormuş görünümü vermeli ve sitelerin gerçekten kaliteli işler çıkaran şeyler olduğunun düşündürülmesi gereklidir.

Doğallık izleniminin temel taşını oluşturan en büyük etken çeşitliliktir. Tek kişi ile yapılan seo çalışmalarının doğal görünmemesinin nedeni budur. Bu nedenle yapılan işlemlerin zamanı, yapısı, uygulama şekli ve sayısı benzeri ölçütlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır. İnternet sitelerinin üst sıralara bir kez çıkması demek eğer ki kaliteli bir iş yapıyorsanız sürekli orada olacaksınız demektir. Üst sıralara çıkan bir site her zaman konuşulacak ve en doğal seo işlemleri orada kendiliğinden olacaktır.