Teknoloji İşinin Yüksek Kar Getirmesi

Teknoloji İşinin Yüksek Kar Getirmesi

Teknoloji Hayatımızın Her Yerinde 

Hayatımızın her alanını artık teknoloji kapladı demek yanlış olmaz. Bununla birlikte yüksek katma değerli ürünleri üreten ve satan ülkeler yol alırken, teknolojiyi sadece dışarıdan ithal eden ülkeler ve toplumlar geride kalıyor. Bu treni kaçırmamak için erken yol almalı ve sağlam adımlarla gelişen ve teknolojiyi ileri düzeyde kullanan ülkelerden biri de biz olmalıyız. Bunu gerçekleştirmemizin yolu bilgiye akla önem vermekten geçiyor.

Neden Teknoloji Yüksek Kar Getirir?

Düşününce yüksek teknoloji kullanan ve katma değerli ürünler üretip bunları satan şirketlerin, finansal kuruluşların ve devletlerin rakiplerini geride bıraktığını anlamak pek de zor değil. Yüksek kar getiren teknoloji firmaları gelişmiş ülkelerde bulunuyor. Bunun sebebi gelişmiş ülkelerdeki insanların refaha, bilgiye ve özgürlüklere önem vermesinde yatıyor. Bilgiyi, aklı önemsemeleri, gelişmiş eğitim sistemlerine sahip olmaları, demokratik haklara önem vermeleri, teknolojiyi günlük hayatlarına entegre etmeleri  ve en önemlisi de insan hayatını kolaylaştırma arzuları en büyük gelişmiş teknoloji firmalarının ve şirketlerinin bu ülkelerde ortaya çıkıp geri kalan ülkelere nazaran çok daha hızlı yol almalarına imkan sağlıyor. Bu döngü yine bilgiye önem veren, yaratıcı fikirleri benimseyen ve bilimi rehber edinen toplumların ve ülkelerin hızla yol almalarını ve özellikle de siyasi alanda dünyaya öncülük etlerini sağlıyor.

Ülkemizde Kar Getiren Teknolojiler

Ülkemiz ve toplumumuz dünyada gerçekleşen bazı olayları yakından takip ederken, bazı olaylara sadece seyirci kalmakla yetiniyor. Bu durum en çok ülkemizin gelecek nesillerini yani gençleri etkiliyor. Toplumumuzdaki bazı deyimler ise aslında durumu özetler nitelikte. “Başımıza icat çıkarma”, “Eski köye yeni adet getirme” gibi sığ ve eski yaklaşımlar, halihazırda ülkemizdeki, çağı tam anlamıyla yakalayamayan, hayatın neredeyse her alanında sorgulamaktan ve soru sormaktan çekinen, önüne verilenle yetinmek zorunda kalan ve potansiyellerini ülkelerini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak isteyen gençlerimizi ve gelecek kuşaklarımızı, geleceğe daha umutla bakmayı kendine hedef edinen insanımızı adeta aşağıya çeker duruma getirmektedir.

Bu konuda yapılması gerekenlerin başında bireyin kendini daha çok geliştirecek alanlara yönelmesi, yüksek karlı ve katma değerli ürünler üretmek isteyen gençlerimizin ülkemizde kalması ve toplumumuzun hayatını kolaylaştıracak yenilikçi fikirlerle ortaya çıkması ve bu yenilikçi, yüksek teknolojili işlerde kendilerini geliştirmesi gereklidir.